Jak funkcjonuje skup smartfonów w naszych lombardach?
Skup smartfonów to jedna z głównych gałęzi funkcjonowania lombardu a my mamy w tym zakresie wieloletnie doświadczenie i dlatego staramy się przeprowadzić transakcję skupu każdego smartfona możliwie szybko i sprawnie.
Jeśli smartfon jest oryginalnie zapakowany to dokonujemy jedynie sprawdzenia zawartości opakowania i wycenę rynkową towaru. Natomiast jeśli smartfon był używany, wówczas musimy poświęcić troszkę czasu na sprawdzenie poprawności działania podstawowych funkcji smartfona a przede wszystkim usunięcie wszelkich blokad i haseł oraz doprowadzenie do wylogowania z kont użytkownika mogących zablokować dostęp nowemu użytkownikowi smartfona. W szczególności jeśli smartfon posiada system operacyjny Android to musimy wylogować się z konta gmail będącego głównym kontem w telefonie a jeśli jest to wyrób firmy Apple czyli jeden z wielu modeli iPhona to musi on być wylogowany z konta iCloud. Dodatkowo telefon musi zostać wyłączony i włączony a po włączeniu nie może żądać żadnych haseł, odcisków palca i nie może być powiązany z ww kontami a także innymi kontami producentów smartfonów jak Samsung Account. Najlepiej jak smartfon jest przywrócony do ustawień fabrycznych i nie posiada żadnych zainstalowanych kont.
Skup smartfonów używanych. Co sprawdzamy przy skupie?
Kupowanie używanego smartfona wiąże się z dużym ryzykiem dlatego wybaczcie nam Państwo, jeśli gruntownie sprawdzamy poprawność działania jego poszczególnych funkcji. Smartfony to urządzenia mocno zaawansowane technologicznie z wieloma modułami jak kamera, mikrofon, moduł wifi, bluetooth, gniazdo zasilania, gniazdo słuchawkowe, czytnik linii papilarnych oraz licznymi czujnikami jak czujnik zbliżeniowy, czujnik żyroskopowy, akcelerometr czy czujnik geomagnetyczny a także wieloma innymi ważnymi funkcjami jak NFC czy GPS, które to wszystkie mogą wykazywać wadliwe działanie. W przypadku upadku smartfona czy zalaniu urządzenie może nie działać prawidłowo i posiadać tzw „wady ukryte” czyli okresowo działać wadliwie w pewnych okolicznościach. Aby sprawdzić poprawność działania smartfona w dostatecznym choćby stopniu zwyczajowo stosujemy następujące testy:
- Wybieramy sekwencję *#06# i słuchawkę w smartfonie aby sprawdzić numer IMEI telefonu, który powinien zgadzać się z numerem IMEI na kartoniku oraz na dowodzie zakupu. Numer IMEI sprawdzamy zawsze ponieważ musimy go wyszczególnić w umowie zakupu aby wiedzieć, że kupiliśmy dokładnie ten konkretny egzemplarz telefonu. Sprzedając nam telefon oświadczacie Państwo, że jest on wolny od wad prawnych a pełna identyfikacja smartfona jest możliwa tylko dzięki temu unikatowemu numerowi
- Sprawdzamy legalność posiadanego przez Państwa smartfona. Każdy telefon powinien mieć udokumentowane pochodzenie abyśmy mogli mieć przekonanie, że nie pochodzi z przestępstwa. Jeśli nie posiadają Państwo dowodu zakupu, wówczas musicie się Państwo liczyć z możliwością sprawdzenia numeru IMEI na policji oraz w dostępnych bazach danych. Sprawdzamy również telefony na stronie operatorów sieci komórkowych aby upewnić się, że właścicielem smartfona nie jest operator telekomunikacyjny.
- Sprawdzamy fizyczny stan obudowy. Jeśli obudowa posiada wgniecenia na narożnikach lub nieszczelności w obudowie albo trwałe wygięcie obudowy wówczas najprawdopodobniej takim telefonem nie będziemy zainteresowani. Wgniecenia świadczą o upadku telefonu co może prowadzić do mikrouszkodzeń i wad ukrytych. Nieszczelności lub trwałe wygięcie obudowy świadczą o tym, że telefon albo był rozbierany i nieumiejętnie złożony, albo został przygnieciony ciężarem całego ciała i uległ odkształceniu. Nie chcemy takich smartfonów.
- Wykonujemy testowe połączenie wychodzące i przychodzące pozwalające sprawdzić funkcjonalność telefonu, mikrofonu i głośnika oraz upewnić się, że telefon nie jest zablokowany.
- Przeglądamy różne opcje menu zwracając uwagę na wady wyświetlacza jak przebarwienia, wypalenia obszarów od często używanych aplikacji oraz jakości samego wyświetlacza, który mógł być w przeszłości wymieniony na nieoryginalny.
- Łączymy się z siecią Wi-Fi testując szybkość nawiązywania połączenia
- Podłączamy ładowarkę aby sprawdzić poprawność ładowania i samej ładowarki. Przy okazji sprawdzamy również, czy gniazdo ładowania nie jest poluzowane i nie przerywa ładowania
- Wykonujemy próbne zdjęcia i nagrywamy testowy film aby sprawdzić stan techniczny aparatu oraz jakość szybki na obiektywie. Bardzo często szybka jest zaparowana albo pęknięta co pozbawia smartfona najczęściej chyba używanej funkcji jaką jest wykonywanie zdjęć.
- Podłączamy smartfona do komputera PC aby wykluczyć podróbki sprzętu. Bardzo często podrabiane telefony po podłączeniu do peceta pojawiają się pod zupełnie inną nazwą niż ta jaka wynika z ich modelu.
Smartfony z jakich sieci są skupowane w naszych punktach?
W dzisiejszych czasach operatorzy telekomunikacyjni sprzedający smartfony w systemie ratalnym przyjęli strategię wyłączania smartfona w przypadku niespłacania rat przez użytkownika. Wiąże się to z pozbawieniem praw gwarancyjnych oraz dodatkowymi kosztami związanymi z usunięciem blokady lub całkowitą utratą funkcjonalności smartfona. W związku z tym wyceny takich telefonów niestety będą mocno zaniżone ponieważ muszą uwzględniać ryzyko zablokowania sprzętu.
- PLAY – skupujemy smartfony od tego operatora z pełnowartościową wyceną
- ORANGE – wycena ograniczona do wartości samych części a w zasadzie do wartości wyświetlacza
- PLUS – wycena ograniczona do wartości samych części a w zasadzie do wartości wyświetlacza
- T-MOBILE – wycena ograniczona do wartości samych części a w zasadzie do wartości wyświetlacza